(P) Portofino, locul ideal pentru relaxare


Echipa restaurantului Portofino este cunoscută deja de romașcani ca fiind una profesionistă și dedicată atenției pe care trebuie să o ofere clienților care intră în locația din incinta hotelului din Roman. În echipa Portofino îi găsim pe Andrei Oprișan, Campion Național “Prăjire Cafea” și Chef Liviu Morărescu, cunoscut de la Chefi la Cuțite. De asemenea, colegii acestora sunt pregătiți să vă ofere cele mai bune servicii.

Am stat de vorbă cu managerul restaurantului Portofino, Maria Mărtinaș, pentru a ne spune care sunt surprizele aduse în atenția clienților.

Echipa restaurantului Portofino este cunoscută deja de romașcani, ce ne puteti spune despre ea?

Într-adevăr este cunoscută încă de la Seasons, acolo unde am activat timp de 2 ani și jumătate. Echipa noastră este formată din oameni pasionați, dedicați și totodată perseverenți în munca lor, de la bucătari, patiseri până la ospătari care așteaptă clienții cu brațele deschise.

De ce ați ales să deschideți acest restaurant în incinta hotelului, ce plus valoare aduce această locație față de ce a fost până acum?

Motivul pentru care am ales să ne mutăm la un restaurant cu o capacitate mai mare a fost reprezentată de cererea clienților. Restaurantul pe care noi l-am administrat în trecut nu ne permitea desfășurarea evenimentelor mai mari de 50 de persoane, deși dorința noastră era să îi mulțumim pe toți din acest punct de vedere. Totodată, locația curentă ne permite realizarea unor servicii profesionale menite să mulțumească chiar și pe cei mai exigenți clienți.

La ce se pot aștepta romașcanii care vor să petreacă câteva ore la restaurant sau la cafenea?

Traviata oferă posibilitatea socializării, dar totodată oferă și posibilitatea servirii unei cafele sau derivate din cafea preparate de către Andrei Oprișan care deține în palmaresul său titlul de Campion Național “Prăjire Cafea”.

Portofino asigură clienților un meniu diversificat, cu un specific italian, dar care păstrează influențe est-europene, ele fiind aduse în farfuria dumneavoastră de către echipa condusă de chef bucătar Liviu Morărescu, cu o experiență amplă dobândită nu doar în cadrul emisiunii Chefi la Cuțite, ci și ca proaspăt câștigător al concursului UniChef Cup România 2022, totodată, singurul bucătar romașcan care are experiență în restaurantul FANI din Luxemburg, care deține o stea Michelin.

Restaurantul, cafeneaua… Ce mai urmează?

În viitorul apropiat locația noastră se va extinde prin intermediul terasei Olive Garden care va oferi oaspeților posibilitatea evadării din rutina zilnică, totodată Crama Ancutei vine în întâmpinarea gurmanzilor cu o experiență gastronomică românească reinterpretată.

Nu sunt multe locații în Roman care să găzduiască spectacole de stand-up comedy sau concerte, existând totuși o dorință a romașcanilor să meargă la astfel de evenimente în orașul lor. Este Portofino locul unde ei pot veni?

Tocmai de aceea echipa Portofino a decis facilitarea organizării acestor evenimente, care necesită profesionalism, dăruire, pasiune, dar și asumarea unor riscuri aferente.

Cu siguranță evenimentele anterioare au dovedit că locația Portofino, situată în centru orașului, este mai mult decât competenă în organizarea unor astfel de evenimente menite să însuflețească orașul nostru.

Portofino este singurul restaurant din Roman care are în meniul său peste 50 de retete cu specific italian și o gamă variată de carne de vită maturată, gătită la Josper.

Meniul poate fi accesat pe toate platformele de livrare, însă pentru o experiență cu adevarat specială vă așteptăm în incinta restaurantului nostru, situat pe Bulevardul Roman Mușat Nr. 26.


Distribuie articolul