Laurențiu Leoreanu, deputat: „Lucrăm pentru rezolvarea problemei apei la Roman! Acum avem și parteneri de discuții onești, Apavital și C.J. Iași”


Rezolvarea problemei apei la Roman este o prioritate!

Nu am cum să nu mă implic activ în rezolvarea celei mai mari probleme din comunitatea noastră. Am o responsabilitate față de romașcanii care m-au investit cu încrederea lor.

Astăzi, am avut o nouă întâlnire de lucru, la Iași, atât cu reprezentanții companiei Apavital, cât și cu cei ai Consiliului Județean Iași, alături de domnul primar Leonard Achiriloaei și membri ai aparatului tehnic și juridic din Primăria Roman. Am discutat și stabilit responsabilitățile fiecărei părți, etapele stabilite prin lege și asigurarea unui transfer natural și firesc către viitorul operator pentru Roman. De asemenea, reprezentanții Apavital vor fi prezenți saptamana viitoare la Roman, pentru a prezenta situația și pașii tehnici consilierilor municipali ai orașului nostru, dar și pentru a răspunde întrebărilor lor.

Foarte important este că am discutat, astăzi, la Iași, despre primul mare proiect de investiții în rețelele de apă ale orașului, identificând și sursa de finanțare, prin Agenția Fondului de Mediu. Vorbim despre:

*Tronsonul 1 / Dedeman – Gară (pe strada Ștefan cel Mare), inlocuire rețea-2600 de metri.
*Tronsonul 2 / de la Gară până la Rezervorul de la Arhiepiscopie, urmărind străzile Ștefan cel Mare, Aprodu Arbore și Speranței, înlocuire retea-2700 de metri.
*Tronsonul 3 / Strada Bogdan Dragoș, inlocuire rețea-4200 de metri.

Voi folosi această ocazie și pentru a răspunde la întrebarea – De ce nu s-au făcut aceste demersuri mai devreme? Răspunsul este deja cunoscut de cei care au urmărit subiectul, dar îl voi repeta – Până la sfârșitul anului trecut, am fost în perioada de monitorizare post-proiect pentru finanțarea derulată anterior și care nu permitea desprinderea de Apaserv Neamț, decât cu riscul plății unor sume imense din bugetul local, de ordinul milioanelor de euro. Acum, expirând acestă perioadă de grație, intrăm în linie dreaptă!

Lucrăm pentru rezolvarea problemei apei la Roman! Acum avem și parteneri de discuții onești, Apavital și C.J. Iași, reprezentanții acestora asigurându-ne de o colaborare corectă, responsabilă și dinamică!

Am spus că vom face, facem!

Laurențiu Leoreanu,  deputat PNL Neamț


Distribuie articolul