În jurul orei 13:00, prin apel la 112 a fost anunțat un accident rutier produs DN 15 B în comuna Vânători Neamț. În accidentul rutier au fost implicate un autoturism și o autoutilitară în care se aflau doar conducătorii auto.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu-Neamț și IPJ.
La sosirea forțelor de intervenție cele două persoane erau evacuate din autovehicule.
Un bărbat în vârstă de 74 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a fost preluat de echipajul SMURD și ulterior transportat la spital.
Pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și pentru curățarea carosabilului de elementele rezultate în urma accidentului rutier.
