Sâmbătă, 9 mai 2026, la etapa națională a Concursului de Chimie „Magda Petrovanu”, desfășurată la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, elevii unității noastre de învățământ au obținut rezultate deosebite, confirmând seriozitatea și pregătirea lor în domeniul științelor.
Din cei cinci elevi calificați la etapa națională, patru au confirmat nivelul ridicat de pregătire prin performanțe deosebite :
Chiriac David Florin, clasa a IX-a B-premiul III
Zăloagă Alex Nicolas, clasa a IX-a E- premiul III
Zaharia Dragoș Andrei, clasa a XII-a B- premiul III
coordonați de prof. Leancă Paula;
Bițu Matei, clasa a IX-a D-mențiune
coordonat de prof. Anitei Liliana
Elevii provin de la filiera tehnologică, profilul Electronică-Automatizări, iar rezultatele obținute evidențiază interesul constant, implicarea și preocuparea acestora pentru studiul chimiei și al disciplinelor științifice conexe.
Pe lângă participarea la concurs, elevii au avut oportunitatea de a lua parte la o serie de activități educative și interactive organizate în cadrul facultății:experimente demonstrative;experimente interactive în laboratoarele Facultății de Chimie;activități desfășurate în cadrul Centrului de Cercetare RECENT AIR – UAIC.
Festivitatea de premiere s-a desfășurat în Aula „Mihai Eminescu” a Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și în Aula Magna „Carmen Sylva” a Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași.
Felicitări elevilor și cadrelor didactice coordonatoare pentru aceste rezultate care aduc prestigiu școlii și încurajează excelența în educație!
