Acțiune pentru creșterea siguranței rutiere în județul Neamț
În această noapte, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț au desfășurat o acțiune pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor de circulație.
Activitățile au fost concentrate pe identificarea și sancționarea conducătorilor auto care nu respectă normele legale privind circulația pe drumurile publice.
Am acționat în municipiile Piatra-Neamț și Roman, alături de reprezentanții RAR, pentru depistarea șoferilor care conduc cu viteză peste limita legală, sub influența alcoolului ori care adoptă un comportament periculos în trafic.
Au fost efectuate aproximativ 150 de verificări în rândul conducătorilor auto și al celor de motociclete, fiind sancționate 18 abateri de la normele rutiere.
2 conducători auto au fost scoși din trafic, fiindu-le reținut permisul de conducere.
Pentru defecțiunile tehnice constatate, au fost retrase 6 certificate de înmatriculare.
În privința consumului de alcool și substanțe interzise, conduita conducătorilor auto a fost preponderent pozitivă.
2 testări au relevat rezultate pozitive, una dintre ele fiind sancționată contravențional, iar în al doilea caz, fiind întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Inspectoratul de Poliție Județean Neamț recomandă tuturor participanților la trafic să respecte regulile de circulație și să adopte o conduită preventivă.
