România a făcut spectacol la Eurovision 2026! După doi ani de absență, țara noastră a revenit în forță și a obținut locul 3 în marea finală.
România a fost reprezentată de Alexandra Căpitănescu, tânăra artistă din Galați care a câștigat „Vocea României” în 2023 și care a impresionat Europa cu piesa „Choke Me”.
Pe scenă, Alexandra a urcat alături de trupa sa formată din Bogdan Stoican, Luca Șofron, Matei Cohal și Thomas Cîrcotă, într-un show intens, cu influențe rock și nu-metal, care a stârnit reacții puternice în toată Europa.
