Adrian Ciobanu: „Prin dialog și bun simț putem face lucrurile să meargă așa cum trebuie”


Curățenia în localitatea în care trăim ar trebui să fie o prioritate pentru noi toți, dar din păcate există și cetățeni care nu vor să înțelegă ce înseamnă să faci parte dintr-o comunitate civilizată și care, prin acțiunile lor, nu fac altceva decât să pună într-un con de umbră efortul celor care își doresc localități îngrijite și curate.

Dacă vizităm comunele și orașele din județul Neamț, constatăm că în anumite comunități, deșeurile încă sunt aruncate în locuri nepermise.

Una dintre comunele cele mai curate din județ este comuna Cordun, acolo unde primarul Adrian Ciobanu, de ani de zile reușește să mențină un nivel ridicat al curățeniei.

„Cred că prin dialog și bun simț putem face lucrurile să meargă așa cum trebuie în comunitatea noastră. Nu sunt adeptul amendării celor care nu păstrează curățenia, ba chiar insist prin modalități mai „pașnice”, să înțelegem că trebuie să ne respectăm pe noi și locul în care trăim. Totuși, trebuie să fim realiști și să vedem că sunt și oameni rău voitori și certați cu bunul simț, cărora trebuie să le aplici și amenzi dacă nu vor înceta și nu vor schimba ceva în comportamentul acesta, care face rău comunității în primul rând. Cea mai mare parte a populației din Cordun a înțeles și mă bucur că împreună cu administrația locală facem o echipă în ceea ce înseamnă menținerea curățeniei în comună și gestionarea deșeurilor. Acțiunile de ecologizare pe care le-am făcut an de an cu cei tineri, au dat roade. Sper ca în viitorul apropiat să avem un sistem video performant și să supraveghem cetățenii care străbat comuna noastră, opresc mașinile și aruncă gunoiul la noi în „ogradă”. Acele persoane vor fi identificate și amendate conform legii.” – Adrian Ciobanu, primar comuna Cordun


Distribuie articolul