Adrian Ciobanu: „Anul 2022 va fi un an bun pentru comunitatea noastră”


Dezvoltarea unei comune se poate vedea în funcție de șantierele în lucru. Din păcate, în anumite comune din Neamț vedem că se fac lucrări doar în an electoral, dacă se fac și atunci.

În comuna Cordun, indiferent de an, se pot vedea șantiere și echipe de lucrători care muncesc pentru a ridica nivelul de trai și confortul celor ce locuiesc în zonă. Chiar dacă au fost doi ani grei, din cauza pandemiei, edilul comunei, Adrian Ciobanu, a reușit să creioneze proiecte ce vor aduce un plus valoare comunității pe care o reprezintă.

„La nivelul comunei Cordun am aprobat acum câteva săptămâni și am pus pe site-ul Ministerului Dezvoltării două proiecte importante. Unul dintre ele vizează finalizarea lucrărilor la infrastructura de apă-canal, la nivelul satelor Pildești și Cordun și un proiect vizează modernizarea a 37-38 de străzi de pe raza satului Pildești. Urmează în perioada următoare o nouă sesiune de proiecte pe care o să le depunem pe acest program de redresare și reziliență, Anghel Saligny, unul fiind pentru satul Simionești, un proiect pentru înființarea sistemului de canalizare, astfel încât în următorii ani să finalizez tot ceea ce înseamnă rețeaua de apă-canal pe toată raza comunei Cordun. Acesta a și fost primul meu obiectiv de când am ajuns primar și mă bucur că pot să duc până la capăt acest proiect greu, ambițios. De la anul vom avea mai multe investiții fizice pentru ceea ce înseamnă apă-canal. Mai avem câteva avize de obținut pentru a putea începe lucrările la rețeaua de apă-canal pentru satul Cordun și cred că din primăvară începem efectiv lucrările. Anul 2022 va fi un an bun pentru comunitatea noastră, în toată comuna Cordun se vor deschide șantiere, în toate satele se va lucra pentru a face condiții de trai mai bune pentru toți locuitorii acestei comune.” – Adrian Ciobanu, primar comuna Cordun


Distribuie articolul