Ștefan Lucaci: „În comuna noastră o să fie bine pentru că am luat din timp măsurile necesare”


Scumpirile la gaz, curent, combustibil, sunt din ce în ce mai greu de suportat de români. Unitățile administrativ teritoriale din județ sunt puse în situația de a tăia bani de la investiții doar pentru a putea achita aceste facturi. Primarul comunei Tămășeni spune că a luat din timp măsurile necesare pentru a nu exista probleme de funcționare la instituțiile publice, chiar dacă asta înseamnă renunțarea la anumite investiții mici, dar privind cu optimism fondurile venite din programele de investiții naționale.

„Din banii bugetului local nu putem vorbi de mari investiții pentru acest an greu. Avem niște restanțe de plată pentru investițiile începute anul trecut, vorbim de drumul județean și de trotuarele care s-au reabilitat. Din ce bani au rămas vom face un teren de fotbal sintetic, care va fi construit în curtea școlii din Tămășeni. Sperăm ca celelalte investitii, unde avem proiecte depuse pe „Anghel Saligny” și la Compania Națională de Investiții, să se înceapă lucrările sau să înceapă procedurile de licitație, anul acesta. Faptul că s-a scumpit prețul atât la materiale, cât și la combustibil, e clar că banii sunt mai puțini, chiar dacă avem același buget. Sperăm ca prin Planul Național de Investiții „Anghel Saligny” și CNI, să reușim investițiile mari pentru comună. Prin CNI am sala de sport din satul Adjudeni, unde într-un final au început procedurile pentru licitație și sper ca cine va câștiga, să se apuce în această vară de lucrări. Iar prin „Anghel Saligny” am două proiecte mari de investiții pentru asfaltare drumuri și extindere apa-canal. Cel pentru asfaltare este pentru 11,5 kilometri, asta înseamnă că vom acoperi 90% din drumurile comunității, iar prin extinderea de apă-canal reușim 100% să punem la punct această infrastructură din comuna Tămășeni” – Ștefan Lucaci, primar comuna Tămășeni

Pentru viitorul comunității din Tămășeni, primarul are un plan de a aduce investitori pe raza comunei, pentru a îmbogăți bugetul local prin sumele ce vor fi plătite prin taxe și impozite.

„Sunt mulți tineri în comuna noastră; tot ce se vede construit acum pe raza comunei, în mare parte, este realizat de ei. Mă bucur că încep mici afaceri locale, prin firme de construcții, de prelucrare a lemnului sau a fierului. Eu am pentru viitor un plan să atragem investitori mari în comună, problema este că nu avem momentan teren la dispoziție pentru a le oferi. Când voi termina proiectele pentru asfaltare și apă-canal, o să încercăm să cumpărăm o suprafață de 10-15 hectare, care să fie pus la dispoziția tuturor celor interesați să investească într-o mică sau mare afacere.” – Ștefan Lucaci, primar comuna Tămășeni

Optimismul edilului vine și din faptul că a reușit din timp să asigure bani pentru utilități, dar și încrezător în proiectele depuse pentru investițiile din comună.

„Planul a fost foarte bine pus la punct încă de la începutul anului, când creionam noul buget. Suntem precauți, ca nu cumva să fim puși în situația neplăcută de a nu putea achita o factură, iar școala sau vreo instituție publică să nu mai funcționeze așa cum trebuie. Mai diminuăm din anumite investiții, facem un pas înapoi pentru a asigura bani pentru plata utilităților. Suntem deja bine puși la punct cu aceste sume. Este adevărat că ne doare că trebuie să tăiem de la investiții bani, dar criza de acum ne afectează. Nu e doar o criză națională, e una mondială, pe care toți o resimțim. Trebuie să fim atenți, precauți, pot spune că în comuna noastră o să fie bine pentru că am luat din timp măsurile care trebuiau.” – Ștefan Lucaci, primar comuna Tămășeni


Distribuie articolul