Administrația locală din Cordun este un partener pentru cetățenii săi și pentru mediul de afaceri”


Când se alocă fonduri către administrațiile locale, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, nu toți primarii sunt mulțumiți de sumele primite, fiecare, ce-i drept, dorind să primească o finanțare cât mai mare. Primarul comunei Cordun, Adrian Ciobanu, și-ar fi dorit ca toate proiectele depuse de administrația locală condusă de el să primească finanțare, dar totodată este realist și optimist când vine vorba de realizarea lor.

Prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny „, comuna Cordun beneficiază de un proiect de finanțare important pentru comunitatea noastră, care vizează extinderea rețelei de apă și canal, pentru satele Cordun și Pildești. Am dorit să termin această infrastructură pe raza acestor comune ca după aceea, toată atenția mea să fie pentru a termina ceea ce ne-a mai rămas de făcut pentru satul Simionești. Au fost depuse două proiecte, unul pentru apă și canal, iar altul pentru modernizarea drumurilor, care nu a primit finanțare, pentru că amplasamentele celor două proiecte se suprapuneau. Am considerat că este important să facem treaba așa cum trebuie, într-un mod profesionist și corect. Să facem mai întâi infrastructura de apă-canal, după aceea să modernizăm drumurile, să nu punem căruța în fața boilor, cum se zice. După ce terminăm rețeaua de apă și canal, sperăm să găsim alte surse de finanțare pentru a moderniza drumurile.” – Adrian Ciobanu, primarul comunei Cordun

Vremurile pe care le trăim au un impact major pentru toți cetățenii, pentru mediul de afaceri, dar și pentru unitățile administrativ teritoriale. Se caută soluții, se oferă sprijin, iar administrația locală din Cordun, se poziționează ca de fiecare dată, ca un partener pentru toți cei care au nevoie de susținerea ei.

Cu toții ne dorim să treacă cât mai repede criza care există deja, care e la nivel internațional, nu doar național, pentru a putea realiza și termina toate rețelele de gaz, apă-canal și infrastructura rutieră. Prin creșterea inflației, puterea de cumpărare a populației a scăzut, mediul de afaceri, lângă care am fost mereu alături, este și el afectat de aceasta criză, dar sperăm să realizăm tot ceea ce ne propunem pentru comunitatea noastră, mai ales că Guvernul României, pregătește programe care vin în ajutorul cetățenilor și a mediului de afaceri. Sperăm să se stabilizeze prețurile la energie, la combustibil, pentru a ne relua viața normală la nivelul societății. Mă bucur că administrația locală din Cordun a fost de ajutor pentru investitorii care au venit pe raza comunei noastre și sunt bucuros că ei la rândul lor aduc prosperitate comunității, prin crearea de locuri de muncă, plus taxele și impozitele de care va beneficia bugetul local. Dacă administrația publică locală este un partener pentru cetățeni și investitori, lucrurile pe viitor vor avea un curs pozitiv” – Adrian Ciobanu, primarul comunei Cordun


Distribuie articolul